کاربردهای متنوع کانکس ها در یک نگاه

کاربردهای متنوع کانکس ها در یک نگاه: استفاده از  کانکس ها به گونه‌ای است که در محیط های مختلف کاربرد داشته اند. در شرایط متفاوتی امکان ساخت و ساز وجود ندارد و نمی‌توان به صورت سنتی یک محیط را ساخت و به همین جهت در چنین محیط هایی استفاده از کانکس ها به عنوان یک راه حل مناسب به منظور سکونت موقت به شمار می‌رود که در ادامه این پست ما تلاش کرده‌ایم تا به صورت مفصل در خصوص کانکس ها و کاربردهای آن اطلاعاتی را به شما خوانندگان عزیز ارائه بدهیم تا انتهای این پست با پیشرو کانکس همراه شوید.

کانکس به چه معناست؟

قبل از هر چیزی شما باید بدانید که در ساخت کانکس مواد گوناگونی استفاده می‌شود و فلزاتی همانند ورق گالوانیزه برای ساخت کانکس کاربرد داشته اند. در واقع کانکس ها اتاق های پیش ساخته شده فلزی می باشند که کاربردهای وسیعی دارد؛ این اتاق ها در نمونه های مختلف ساخته می شوند و قابلیت جابجایی دارند و می‌توان در مکان های غیرقابل سکونت امکان سکونت را مهیا سازند؛ در واقع سازه کانکس پلی استایرن و پلی اورتان را داشته است.

کاربردهای متنوع کانکس ها

کانکس ها از نظر کاربرد به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود و موارد استفاده از کانکس ها بسیار زیاد است.

یک نمونه از کانکس ها به کانکس دو اتاقه با آبدارخانه اختصاص داده می‌شود که ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای دارد ولی درون آن سرویس بهداشتی نیست.

کانکس دو اتاقه با سرویس بهداشتی و آبدارخانه

نمونه دیگری از کانکس ها وجود دارد که به صورت دو اتاقه هستند و بسیار مجهز میباشند؛ کانکس ها با توجه به اینکه آبدارخانه دارند می‌توان به منظور شستشوی ظروف از سینک آنها استفاده کرد و دارای یک مجموعه کامل سرویس بهداشتی هستند. برای کف سرویس بهداشتی از موارد چون سرامیک، فایبر گلاس و آلومینیوم آجدار استفاده می‌شود.

کانکس دوطبقه

نیز به صورت دو طبقه ساخته می‌شود که می‌توان به وسیله راه پله به طبقه بالاها رفت معمولاً برای کانکس های ویلایی با توجه به سلیقه مشتری از کانکس دو طبقه استفاده می‌شود.

کانکس سه اتاقه

کانکس های سه اتاق نیز به دلیل اینکه دارای اتاق‌های مجزایی هستند امکانات منحصر به فردی را داشته اند و هر کدام از این اتاق ها یک درب مجزا دارند که به واسطه یک درب داخلی به یکدیگر متصل می‌شود و شما می‌توانید هر کدام از این بخش‌ها را تعطیل کنید بدون اینکه قسمت مورد نظر بر روی قسمت دیگری تاثیر داشته باشد.

نمونه دیگری از کنفرانس‌ها شامل کانکس های پیش ساخته هستند که در محیط مورد نظر با توجه به قطعات آماده و پیش ساخته در اندازه ها و کاربرد هایشان تولید می‌شود.

کاربرد کانکس بازیافت زباله:

این نمونه از کانکس در خیابانها و معابر نصب می‌شوند که به منظور بازیافت زباله از آنها استفاده می شود.

کاربرد کانکس اداری:

همانطور که از نام این کانکس می‌توانیم متوجه شویم امکانات کاملی به منظور راه اندازی آن در نظر گرفته می‌شود که ساخت کانکس های اداری به نوعی است که می توان درون آن میز و صندلی قرار داد و آبدار خانه کوچک و سرویس بهداشتی را نیز می توان در آنها در نظر گرفت.

کاربرد کانکس ویلایی:

کانکس های دیگری به عنوان کانکس ویلایی هستند که به صورت خانه های پیش ساخته می باشند و درون آنها امکانات همچون سرویس بهداشتی، حمام، آشپزخانه و اتاق و…. وجود داشته است.

کاربرد کانکس خوابگاهی و کانکس نگهبانی:

کانکس های خوابگاهی به منظور استراحت و خوابیدن پرسنل می باشد و درون آن ها تخت هایی را تعبیه کرده اند که افراد بتوانند برای استراحت از آنها استفاده کند. معمولاً تخت ها به دیوارها وصل شده اند و قابلیت بسته شدن و باز شدن را دارند. در واقع همیشه این کانکس های خوابگاهی در حال جابجایی هستند و وقتی یک پروژه به اتمام رسید به منظور استراحت کارکنان و کارمندان به محیط مورد نظر بعدی انتقال داده می‌شوند و ابعاد آنها متفاوت بوده و در اندازه‌های متفاوتی ساخته می‌شوند.

کاربرد کانکس سرویس بهداشتی:

نمونه دیگری از کانکس ها وجود دارد که با عنوان کانکس سرویس بهداشتی شناخته می‌شوند و می‌توانند به صورت یک چشمه یا چند چشمه باشند؛ در واقع کانکس ها با توجه به کاربردهای گسترده شان برای موارد مختلفی قابل استفاده هستند مثلا اگر شما در پارک‌ها نگاهی بیاندازید شاهد استفاده از کانکس سرویس بهداشتی هستید و در پروژه های متفاوت به منظور سهولت امر بهداشت این نمونه کانکس ها مورد استفاده واقع می شوند.

کاربرد کانکس نگهبانی :

 کانکس های نگهبانی در شکل‌های متنوعی ساخته می‌شوند که می‌توانند به صورت شش ضلعی، مستطیل، مربع و غیره باشند و در کانکس های نگهبانی از پنجره‌های بزرگ استفاده می‌شود تا نگهبان دید بسیار خوبی را محیط داشته باشد؛ معمولاً به نوعی کانکس نگهبانی طراحی می‌شود که بتوان بر روی برجک ها هم قابل استفاده باشند؛ در هر صورت کانکس نگهبانی نیز با توجه به ویژگیهای خاص خودشان برای نگهبانی کاربرد دارند.

مزیت ها و معایب کانکس ها

کانکس ها دارای مزیت های بیشماری هستند و امروزه با ظاهری مدرن ساخته می‌شوند و در زمان کوتاهی ساخت آنها انجام می‌شود. این نمونه کارها مقاومت بسیار خوبی در برابر زلزله دارند و هزینه ساخت آنها نسبت به سازهای سنتی کمتر است و به دلیل سرعت ساخت و پیش ساخته بودن آنها می توانند در موارد بسیار زیادی موجب صرفه جویی در زمان و هزینه شوند.

از مهم ترین مزیت های که در خصوص کانکس ها وجود دارد امکان جابجایی آنها می باشد و می توان به راحتی کانکس متحرک را جابجا کرد و در محل مورد نظر از آن استفاده نمود اما یکی از معایب کانکس ها در خصوص قابلیت جابجایی این است که کانکس را از لحاظ ارتفاع محدود می نماید. کانکس با توجه به اینکه می‌توانند در ظاهر مدرن ساخته شوند اما در طرح نیز گاهی محدودیت هایی باید برای آنها لحاظ شود و معمولاً به صورت کارگاهی هستند.

اگر تمایلی به استفاده از کانکس های نو را ندارید می توانید از کانکس دست دوم استفاده کنید ودر هزینه ها نیز صرفه جویی را داشته باشید. البته عده ی همواره تمایل دارند که از همان ابتدا کانکس در اختیار خودشان باشد که تنها راه حل استفاده از کانکس نو برای این افراد است. در کانکس های دست دوم شما امکاناتی را در اختیار خواهید داشت که در کانکس نو وجود دارد. در هر صورت این شما هستید مشخص می کنید کانکس نو را میخواهید استفاده کنید یا کانکس دست دوم.