کانکس چیست؟ و چه کاربرد هایی دارد ؟

کانکس چیست؟ و در چه مواردی کاربرد دارد ؟ در یک تعریف کلی کانکس سازه پیش ساخته است که در زبان انگلیسی به آن conex گفته میشود. دارای کاربردهای متنوعی می باشد. کانکس ها در گذشته تنها برای سکونت به صورت موقت استفاده می‌شدند. اما این روزها با توجه به مدل های متنوع کانکس و کاربری های متفاوت آنها بسیار مورد استفاده قرار گرفته می گردند.

کانکس های خدماتی و فروشگاهی نمونه‌ های رایج کانکس به شمار می روند. و اصلی استفاده از کانکس برای اسکان موقت به صورت سریع و اجرا در محل خواهد بود.

کانکس چیست؟

کاربردهای کانکس

کانکس ها در کشور ایران دارای کاربردهای مختلف هستند. که می توانیم یکی از مهمترین آنها را اسکان سریع آسیب دیدگان زلزله بدانیم. در زلزله هایی که طی سال‌های اخیر رخ داده است. بسیاری از خیرین سریعاً در کنار یکدیگر و با اجرای کمپین‌های مختلف برای خرید کانکس ها اقدام نموده و آنها را در محل راه اندازی می کردند. به منظور اسکان موقت از آنها استفاده می نمودند.

مهمترین کاربردی که در خصوص کانکس مطرح می‌شود اسکان موقت است. اما بعدها کاربردهای دیگری نیز به آن ها افزوده شد که سبب گردید تا تولیدکنندگان مختلف کانکس نیز به سراغ تولید مدل‌های مختلف آن بروند. کانکس ها دارای انواع مختلفی هستند که شامل نگهبانی، کانکس ویلایی ، کارگاهی، فروشگاهی، سرایداری، چرخدار و کیوسک خدمات شهری می باشند.

نگهبانی:

کانکس نگهبانی از نمونه کانکس های است که به منظور نگهبانی در ورودی ادارات و شرکتها و برای نگهبانی و پرسنل حراست استفاده می شود و شرایط باید به نوعی باشد که یک نفر از تمامی قسمتهای مختلف دید کامل داشته باشد و بتواند کل محدوده را تحت کنترل بگیرد.

کانکس کارگاهی:

یکی دیگر کانکس های پرکاربردیست که معمولاً در کارگاه های ساختمانی برای کارگران و دفاتر اداری برای مهندسین استفاده می شود و با سرعت زیاد و هزینه های کم راه اندازی می گردد و در اندازه‌های متفاوتی نیز تولید می شود.

کانکس ویلایی

کانکس ویلایی نیز با عنوان خانه پیش ساخته می باشد. که دارای اتاق های متعدد و سرویس بهداشتی بوده و با توجه به امکانات درونی آن از اندازه های مختلفی برخوردارند. اکثراً در شهرهای خوش آب و هوا و در مناطق همچون لواسان از آن استفاده می گردد.

سرایداری:

در آپارتمان های مسکونی و آپارتمان های اداری که واحدهای بسیار زیادی دارند. از کانکسهای سرایداری برای نگهبان یا سرایدار استفاده می‌شود که به صورت دائمی در آنجا مستقر بوده و حتی گاهی نگهبان به همراه خانواده نیز در کانکس سرایداری زندگی می‌کنند. این کانکس در پارکینگ مجتمع یا در حیاط قرار می‌گیرد.

کانکس فروشگاهی:

کانکس فروشگاهی به منظور فروش محصولات مختلف فرهنگی و روزنامه های مطبوعاتی می باشد. در تقاطع های پر رفت و آمد و پارک ها معمولاً این نمونه کانکس دیده می شود.

کانکسهای چرخدار

کانکس چرخدار با توجه به اینکه امکان جابه جایی برای آن وجود دارد. در بیشتر مواقع مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته به عنوان کاروان مسافرتی یا کاروان سیار نیز شناخته می‌شود. و کاروان‌های توریستی یا ایستگاههای سیار پلیس راه نمونه‌هایی از این نمونه کانکس هستند.

کیوسک خدمات شهری:

این نمونه کانکس ها در درون فضای شهری به منظور ارائه خدمات مختلف شهروندی و اجتماعی برپا می شود. که مهمترین آنها کیوسک های دستگاه خودپرداز بانکی، مشاوره های پزشکی، اهدای خون و غیره می باشد.

مزایای کانکس چیست؟

بعد از آنکه با نمونه های مختلف کانکس و کانکس چیست ، آشنا شدید بهتر است در خصوص مزیت‌های آن نیز اطلاعاتی را به دست بیاورید. از اصلی ترین مزیت استفاده از کانکس صرفه جویی در زمان و هزینه ها خواهد بود. به صورت خلاصه سرعت در ساخت، مقاومت در برابر زلزله، عایق حرارتی، امکان جابجایی، تنوع در طرح و قابلیت ذخیره سازی به عنوان اصلی ترین ویژگی های کانکس به شمار می رود.

کانکس ها نسبت به روشهای معمولی و سنتی در ساخت و ساز از سرعت بالاتری برخوردارند که در واقع سرعت زیاد با بازگشت سریعتر سرمایه و صرفه جویی در زمان و هزینه ها به همراه خواهد بود. به دلیل این که از تکنیکهای پیش ساختگی و مصالح با متریال های قوی استفاده می شود. این نمونه سازه ها در برابر زلزله دارای مقاومت بالایی هستند و اگر تخریب آوار نیز انجام شود برای انسان‌ها خطرناک نیستند چرا که نسبت به مصالح ساختمانی از چگالی کمتری برخوردارند.

استفاده از عایق های مناسب در جداره‌های کانکس مخصوصاً در نمونه‌های ساندویچ پانل که از فوم پلی یورتان در آن استفاده شده موجب می‌شود. تا در این نمونه کانکسها اتلاف انرژی به کمترین میزان خود برسد و در مناطق سردسیر و گرمسیر به توان از آن استفاده نمود.

دیگر کاربرد های کانکس عبارت اند از:

کانکس چیست : کانکس ها به عنوان یک کانکس از پیش ساخته به آسانی جابجا می‌شوند و این گزینه مهم‌ترین مزیت آنها خواهد بود. مخصوصاً در کارگاه های عمرانی و ساختمانی که بعد از اتمام پروژه به منظور تجهیز کارگاه بعدی می توان سازه را به محل جدید منتقل نمود.

قابلیت ذخیره سازی از دیگر ویژگی‌های کانکس ها به شمار می‌رود. و از نکات مهم و کاربرد کانکس استفاده از آنها در زمان سیل و زلزله است و می توان خیلی سریع آسیب دیدگان حادثه را به صورت موقت اسکان کرد. حتی این امکان وجود دارد آنها را به صورت انبوه تولید کرد و در محلی نگهداری نمود تا در مواقع ضروری از آنها استفاده شود.

قابلیت اجرای کانکس در طرح های مختلف برای کاربرهای مختلف سبب شده تا هر فردی با توجه به سلیقه خود کانکس مورد نظر را انتخاب کند. اجرای انواع طرح ها به منظور کاربری های متفاوت به نوعی که هر کانکس با نوع استفاده خود به صورت کاملاً هماهنگ با بیشترین بازدهی باشد نیز از جمله مزیت‌های کانکس به شمار می‌رود. البته معمولاً در زمان طراحی کانکس باید بررسی‌های فنی و ارزیابی‌های دقیق انجام شود.