5 وِیژگی مهم کانکس های سیار

5 وِیژگی مهم کانکس های سیار پیشرو کانکس که قبل از خرید باید بدانید : یکی از مهمترین ویژگی هایی که در در خصوص کانکس سیار وجود دارد قابلیت متحرک بودن این کانکس هاست که سبب شده تا آنها کارایی بیشتری داشته باشند و در شرایط مختلف مورد استفاده قرار بگیرد.

کانکس سیار

کانکس متحرک یا کانکس سیار در واقع سازه های غیر بتنی محسوب می شوند که به منظور جابجایی آنها از جرثقیل استفاده می شود یا این کانکس ها دارای چرخ هستند و به راحتی می‌توان از یک محیط به محیط دیگر انتقال داده شوند و معمولاً برای سازمانها یا افرادی مناسب هستند که نیاز به جابجایی دارند و باید مداوم تغییر مکان بدهند مثل نیروی انتظامی، پلیس راهنمایی و رانندگی، شرکت های عمرانی و شرکت های ساختمانی و…

کانکس های سیار در کجا استفاده می شوند؟

 کاربرد کانکس های سیار بسیار زیاد است و می توانند برای شرایط مختلف کاربردی باشند. به صورت کلی به عنوان کانکس نگهبانی، کانکس فست فود و رستوران، کانکس خدماتی، کانکس کارگاهی و اسکان کارگران و… می توان از آن ها استفاده کرد. البته گاهی دیده می‌شود که برای مناسبت‌های مختلف مثل فروشگاه های فرهنگی، کتابفروشی ها و… نیز از کانکس سیار استفاده کرده‌اند.

کانکس های سیار

5 ویژگی اصلی و مهم کانکس متحرک

  1. اصلی ترین ویژگی که در خصوص کانکس های سیار مطرح می‌شود قابلیت متحرک بودن آنهاست که بدون هیچ گونه هزینه اضافی و به راحتی می‌توان کانکس را جابجا کرد و از یک منطقه به منطقه دیگری انتقال داد. کانکس های سیار چرخدار به پشت انواع اتومبیل یا به رو آنها و کامیونت ها متصل می گردند و قابل حمل می شوند که این موضوع خود به عنوان یکی از اصلی ترین ویژگی های کانکس سیار به شمار می رود و مالک می‌تواند هر زمان که میخواهد کانکس را به محل مورد نظر خود ببرد.
  2. کانکس های سیار دارای امکانات درونی متفاوتی هستند و از ابعاد مختلفی بهره بوده اند البته همانند کانکس های ثابت می توان برای آنها از تجهیزات ویژه استفاده کرد. ولی معمولاً ابعاد ۶ در ۲۴ برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود و کاربرد بیشتری داشته است. کانکس ها دارای امکاناتی نظیر پنجره به منظور تهویه هوا، قفسه بندی، کابینت، تجهیزات روشنایی و…هستند.
  3. از دیگر ویژگی کانکـس سـیار می‌توان به متریال مصرفی آن‌ها اشاره نمود که معمولاً در ورق بدنه آن ها از ساندویچ پانل یا گالوانیزه استفاده می گردد که با توجه به بودجه ای که مشتری پرداخت می‌کند و میزان فضای مورد استفاده در کانکس انتخاب می گردد.
  4. کانکس های سیار نسبت به سازه های بتنی دارای هزینه های جانبی پایین تری هستند و می توان از آنها در هر شرایط آب و هوایی استفاده کرد. البته این کانکس ها برای مواقعی که تایم کمی در اختیار دارید نیز بسیار کاربردی هستند.
  5. از جمله ویژگی های مهم دیگری که برای کانکس های سیار مطرح می‌شود دوام و ماندگاری کانکس می باشد که بسیار بالا بوده و برای مدت زمان طولانی می توان از آنها استفاده کرد و همچنین در برابر پوسیدگی، رطوبت، نفوذ آب، آتش سوزی و… از مقاومت بالایی برخوردارند. البته در این کانکس از عایق بندی بسیار خوبی نیز استفاده می شود.

تفاوت کانکس با کاروان

کانکس های متحرک دارای چرخ هستند و طراحی و تولید آنها در دو محور انجام می شود. کانکس های تک محور در عقب دوچرخ دارند که عموماً پیکانی بوده و با یک رینگ بخصوص و با دارا بودن فنرهای پیکانی راحتی در حمل و نقل را به دنبال خواهند داشت. کانـکس متحرک در زمان استفاده ۲ عدد جک در جلوی کانکس نصب می گردد و موجب ثابت شدن کانکس می شود. کانکس های متحرک که شاسی شأن بر روی لاستیک است با عنوان کانکس متحرک و کاروان معروف هستند ولی از لحاظ کاربردی این دو از یکدیگر جدا هستند. معمولاً برای استفاده های مسافرتی و توریستی از کاروان‌ها استفاده می‌شود و امکانات درونی آنها همانند یک خانه ساده بوده است.

کاربرد کانکس سیار

  • یکی از کاربردهای کانکس سیار به کانکس خدماتی اختصاص داشته است که معمولاً دولت به منظور کنترل جاده ها در ایام تعطیل یا برای خدمت رسانی در جاده از کانکس های سرویس بهداشتی، کانکس پلیس ، کانکس اورژانس و خدمات پزشکی و.. استفاده می نماید تا علاوه بر اینکه مسافران بتوانند به انواع خدمات مورد نیاز دسترسی داشته باشند بلکه امنیت لازم را نیز برقرار نماید که قطعاً استفاده از کانکس خدماتی بسیار ضروری و لازم است.
  • کانکس فست فود و رستوران و کترینگ سیار نیز می تواند از نمونه کانکس های سیار باشد که معمولا نوع متحرک برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود و در این کانکس ها پخت انواع غذاها و فست‌فودها صورت میگیرد و در اختیار مشتریان قرار داده میشود. در این سازه ها از دیواره های درونی از جنس استیل ضد خش استفاده می شود چرا که موضوع بهداشت در کانکس های رستوران و فست فود در اولویت قرار دارد و باید همه چیز به بهترین شکل ممکن رعایت شود و از مواد و مصالح بسیار با کیفیت و درجه یک برای کانکس رستوران و فست فود استفاده گردد.
  • کانکس نگهبانی که برای فروشگاه ها، پروژه های راهسازی و حفاری، شرکت‌های ساختمانی و… مورد استفاده قرار می گیرد میتواند از نوع کانکس های سـیار باشد که قطعاً جز بهترین نمونه های کانکس نگهبانی به شمار می رود.
  • کانکس کارگری و کارگاهی: امروزه در شرایط مختلف و در برخی از کارگاههای عمرانی نیاز است که به منظور پیشرفت پروژه کارگران در اسکان داشته باشند و یا کارگاه‌های ویژه احداث شود و به همین جهت برای اینکه امر جابجایی راحت تر صورت بگیرد از کانکس های سـیار و متحرک (چرخدار) استفاده می‌کنند که در این شرایط در جلوی آن یک مالبند در نظر گرفته می شود و آن را جابجا خواهد کرد.

قیمت کانکس سیار

در سال های اخیر قیمت کانکس سیار دچار تغییرات بسیار زیادی شده که این تغییرات به نوسان ها و افزایش قیمت مواد اولیه در ساخت کانکس سیار مرتبط است. خریداران کانکس سیار می توانند قبل از این که کانکس خود را سفارش بدهند به صورت حدودی از قیمت‌های آن توسط پیشرو کانکس مطلع گردند؛ ولی همانند کانکس های دیگر در ساخت کانکس سیار نیز عوامل تاثیرگذاری مطرح می شود که می توان به کیفیت ساخت کانکس، ابعاد کانکس و تجهیزات مورد استفاده در کانکس اشاره نمود.
هر چقدر که کانکس از اندازه بزرگتری برخوردار باشد و در ساخت آن از کیفیت و امکانات زیادتری استفاده گردیده باشد قطعاً دارای قیمت بالاتری نیز خواهد بود و قیمت آن افزایش می یابد.